Pravilnik o praćenju kvalitete zraka (30.12.2016. - 30.01.2017.)

Sukladno članku 52. Zakona o zaštiti zraka („Narodne novine“, br. 130/11 i 47/14) dana je ovlast Ministru zaštite okoliša i energetike da donese Pravilnik kojim se propisuje način praćenja kvalitete zraka i prikupljanja podataka, mjerila za lokacije mjernih mjesta, mjerila za određivanje minimalnog broja mjernih mjesta, referentne metode mjerenja, način dokazivanja ekvivalentnosti za druge metode mjerenja, način provjere kvalitete mjerenja i podataka, kao i način obrade i prikaza rezultata i usklađenost s hrvatskim normama, način provjere ispravnosti i umjeravanja mjernih instrumenata, način i troškove rada referentnih laboratorija, osnivanje i način rada povjerenstva za praćenje rada referentnih laboratorija, način dostavljanja podataka za potrebe informacijskog sustava zaštite zraka, sadržaj godišnjeg izvješća i način redovitog informiranja javnosti.

Sukladno obvezama koje propisuje Direktiva Komisije (EU) 2015/1480 od 28. kolovoza 2015. o izmjeni određenih priloga direktivama 2004/107/EZ i 2008/50/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju pravila za referentne metode, validaciju podataka i lokaciju mjernih točaka uzorkovanja za ocjenjivanje kvalitete zraka (SL L 224, 29. 8. 2015.) potrebno je postojeći Pravilnik o praćenju kvalitete zraka („Narodne novine“, broj 3/13) izmijeniti i dopuniti s odredbama iz predmetne Direktive.

U pravilnik su ugrađeni Prilozi predmetne Direktive kojima se mijenjaju određeni Prilozi Direktiva 2004/107/EZ i Prilozi Direktive 2008/50/EZ koji se odnose na osiguravanje kvalitete za procjenu kvalitete zraka i validaciju podataka, lokacije stalnih mjernih mjesta za mjerenja koncentracija onečišćujućih tvari, mjerne metode za praćenje kvalitete zraka, određeni ciljeve kvalitete podataka kao i obveze ispitnih i referentnih laboratorija vezano uz osiguravanje kvalitete mjerenja i podataka kvalitete zraka.

Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o praćenju kvalitete zraka („Narodne novine“, broj 3/13).

Javnost i zainteresirana javnost mogla se do 30. siječnja 2017. godine uključiti u izradu Pravilnika davanjem svojih prijedloga, mišljenja ili primjedbi putem portala e-Savjetovanja.