Državni tajnik Mario Antonić na sastanku Radne skupine na visokoj razini za konkurentnost i rast u Bruxellesu 8. studenoga 2018.

Slika /arhiva_gospodarstvo/public/dt Antonić Bruxelles naslovna.jpg

 

Državni tajnik Mario Antonić je sudjelovao na sastanku Radne skupine na visokoj razini za konkurentnost i rast održanom u Bruxellesu, 8. studenoga 2018.

Na sastanku su sudjelovali visoki predstavnici država članica kao i predstavnici Europske komisije, koje je predvodila Lowri Evans, ravnateljica Opće uprave za unutarnje tržište, industriju, poduzetništvo te mala i srednja poduzeća.

Glavna tema sastanka je bila budućnost unutarnjeg tržišta, u kontekstu poziva Europskog vijeća Europskoj komisiji da u prosincu 2018. predstavi trenutačno stanje u pogledu provedbe postojećeg zakonodavstva kao i ocjenu preostalih prepreka.

Postoji suglasnost država članica oko ukidanja umjetne podjele između jedinstvenog tržišta i jedinstvenog digitalnog tržišta te da je potreban holistički pristup izazovima i prilikama unutarnjeg tržišta. Naglasak bi trebao biti na provedbi postojećeg zakonodavstva koje je ključno za funkcioniranje jedinstvenog tržišta.

U središte budućeg pristupa treba uzeti krajnjeg korisnika, građane i poduzeća EU. Kao pozitivan primjer navodi se nedavno usvojena Uredba o uspostavi Jedinstvenog digitalnog pristupnika. Jedinstveni digitalni pristupnik omogućit će građanima i poduzećima pristup ključnim informacijama, postupcima te uslugama podrške i rješavanja problema na internetu.

Više predstavnika država članica je naglasilo važnost produbljivanja unutarnjeg tržišta i uklanjanja preostalih prepreka u kontekstu globalne konkurentnosti. Državni tajnik Antonić je podsjetio da se na nedavno održanom Savjetodavnom odbora za unutarnje tržište razgovaralo o  razvoju jedinstvenog EU softvera, baziranog na umjetnoj inteligenciji i velikim podacima koji bi na jednom mjestu objedinjavao postojeće fragmentirane podatke i temeljem jedinstvene metodologije (npr. Product Market Regulation - PMR), kroz korištenje ključnih riječi, detektirao sve prepreke unutarnjem tržištu. Takav cjeloviti pristup bi koristio cijelom europskom gospodarstvu. Razvila bi ga Europska komisija, dok bi u procesu prikupljanja podataka, analitike i detekcije prepreka sudjelovale države članice te predstavnici poslovnog i nevladinog sektora. Važno je kroz navedeno rješenje razviti pozitivno korisničko iskustvo kako bi se svi dionici uključili u poticanje prilika za veću konkurentnost unutarnjeg tržišta. Državni tajnik Antonić je predložio izradu takvog rješenja u Hrvatskoj.

U nastavku su predstavnici država članica razmijenili stavove vezano za postizanje ambicioznih ciljeva Pariškog sporazuma za dekarbonizaciju ključnih gospodarskih sektora, u kontekstu pripreme EU dugoročne strategije za smanjenje emisija stakleničkih plinova.

Na marginama sastanka, održani su sastanci s visokim predstavnicima Rumunjske i Finske s  prethodnim triom, Estonija – Bugarska- Austrija, koje su prenijele svoja iskustva u organizaciji sastanka Radne skupine na visokoj razini za konkurentnost i rast tijekom njihovog tria.



Stranica